img

Terapia niemowląt


Podczas pierwszej konsultacji terapeuta obserwuje spontaniczną aktywność dziecka, ocenia ułożenie oraz sposób w jaki przybiera dane pozycje, zwraca uwagę na napięcia występujące na poszczególnych segmentach ciała. Rozpoczyna też już działania terapeutyczne, jeśli jest taka potrzeba zaczyna od rozluźniania, najczęściej podczas zabaw w odpowiednich pozycjach ułożeniowych. Podejmuje pierwsze próby stymulacji do czynności będących na aktualnym poziomie funkcjonowania dziecka. Instruując również rodziców jak można przeprowadzać je potem w zaciszu domowym. Dalsza terapia dostosowywana jest zawsze do indywidualnych potrzeb każdego małego pacjenta.

Wczesne wykrycie nawet drobnych zaburzeń w rozwoju niemowlęcia pozwala na uniknięcie powstania wad postawy, zaburzeń napięcia mięśniowego, równowagi i koordynacji czy nawet koncentracji i małej motoryki, w wieku późniejszym.

To co może zaniepokoić rodzica na pierwszy rzut oka to:

  • preferowanie jednej ze stron przy określonych pozycjach lub czynnościach (już od pierwszych dni życia!)
  • odginanie główki do tyłu i ciągłe zainteresowanie przedmiotami i osobami będącymi za głową dziecka
  • prężenie się w sytuacjach dostarczających pozytywnych bądź negatywnych emocji, podczas jedzenia, kąpieli czy ubierania
  • niskie napięcie mięśniowe, potrzeba ciągłej asekuracji główki i całego ciała, mała aktywność spontaniczna dziecka
  • częste ulewanie bądź problemy z wypróżnianiem
  • strach przed dźwiękami, ruchem, określonymi pozycjami leżenia bądź noszenia
  • opóźnienie obracania, pełzania, czworakowania, siadania, wstawania czy chodzenia

Oczywiście nie należy od razu panikować, każde dziecko rozwija się inaczej i przykładanie przesadnej wagi do ogólnie przyjętych norm wiekowych nie jest tu wskazane. Jednakże zawsze warto się wybrać na konsultację chociażby w celu rozwiania wątpliwości oraz uzyskania informacji na temat prawidłowego podnoszenia i noszenia niemowlęcia lub zabaw stymulujących prawidłowy rozwój.

Na pierwszą konsultację dobrze jest zabrać ze sobą ulubioną zabawkę maluszka, kocyk lub pieluszkę oraz książeczkę zdrowia i wyniki wszystkich do tej pory przeprowadzanych badań (USG, RTG, badania krwi). Jeśli dziecko ma już ustalony swój rytm dnia dobrze by było aby ustalić taki termin wizyty aby było najedzone i wyspane, w celu zapewnienia malcowi jak największego komfortu. Oczywiście w Naszym Centrum mogą Państwo skorzystać z przewijaka oraz kącika w którym można nakarmić dziecko.