Osteopatia pediatryczna
Osteopatia pediatryczna jest coraz bardziej popularna. Jednakże jest mało specjalistów, którzy się tym zajmują. Terapeuta, który prowadzi taką terapię musi ukończyć czteroletnie studia osteopatii, a później dodatkowe szkolenie z zakresu osteopatii pediatrycznej, tzw. Masterkurs. Dobrze, aby miał ukończone jednocześnie szkolenia z zakresu fizjoterapii pediatrycznej. Tylko w ten sposób jest w stanie spojrzeć na dziecko w holistyczny sposób.
Praca osteopatyczna z małymi dziećmi opiera się na zastosowaniu bardzo delikatnych technik. Często dla osób stojących z boku ruchy wykonywane przez specjalistę są niemal niewidoczne. Jednak podczas zabiegu dzieje się bardzo dużo i efekty pracy mogą nieraz przerosnąć nasze oczekiwania.
Techniki wykorzystywane w osteopatii dziecięcej, to głównie techniki powięziowe i funkcjonalne – techniki odwijania. Jest to dynamiczny rodzaj terapii, podczas której osteopata palpacyjnie wyczuwa napięcia ciała dziecka i podąża za nimi stopniowo dążąc do uzyskania pozycji największego komfortu. To rodzaj terapii, w której tak naprawdę mały pacjent kieruje przebiegiem zabiegu, a specjalista jest pewnego rodzaju pomocnikiem, który ma ułatwić maluchowi uwolnienie napięć z jego organizmu.
Kolejną formą terapii, która znajduje swoje zastosowanie u dzieci jest terapia czaszkowo-krzyżowa. Wiele osób neguje działanie tej formy zabiegów, a świat medyczny traktuje ją najczęściej jako formę „pseudomedycyny”. Najczęściej takie zdania płyną w kierunku terapii czaszkowej i osteopatii ze względu na brak zrozumienia istoty i podłoża technik osteopatycznych i ich działania. Terapia czaszkowa u dzieci ze względu na delikatną siłę jaką używa terapeuta jest bezpieczną formą terapii, a prowadzona w odpowiedni sposób może przynieść bardzo dobre rezultaty.
Wsakazania:
- przebycie trudnego porodu SN, CC lub vaccum.
- plagiocefalia, brachycefalia
- asymetria ułożeniowa
- zapalenie ucha środkowego
- kolki niemowlęce
- refluks żołądkowo-przełykowy
- problemy z ssaniem
- problemy z wypróżnianiem
- problemy motoryczne (uzupełnienie terapii ndt-bobath lub vojty)
- problemy ze snem i drzemkami
- płaczliwość
- „nieodkładalność”
- KISS syndrom.
Zapraszamy do Kinesi małych pacjentów wraz z rodzicami nie tylko z okolic Pruszkowa, a dodatkowo z pobliskich miejscowości takich jak Brwinów, Milanówek, Podkowa Leśna lub Warszawa. U nas rehabilitacja uzupełniana jest osteopatią.