Technologia ta ma za sobą setki badań klinicznych i ciągle się rozwija. Wykorzystujemy ją zarówno w fizjoterapii, jak i medycynie estetycznej
W Kinesi zabieg wzbogaca fizjoterapię poprzez działanie regeneracyjne tkanek. Nie zastąpi fizjoterapeuty i jego pracy manualnej, ale dodany do terapii wspomoże i ułatwi zdrowienie tkanek organizmu. Teraz do całej terapii możemy dodać stymulację na poziomie komórkowym!
INDIBA® W FIZJOTERAPII
Działanie INDIBA® Deep Care opiera się na ruchu elektrolitycznym
Dzięki możliwości utrzymania częstotliwości 448Hz System PROIONIC® stymuluje wewnętrzną i zewnętrzną wymianę jonową komórek przywracając im fizjologiczną aktywność elektryczną.Zastosowanie technologii poprawia regenerację i zmniejsza ból. Przyspiesza naturalne procesy regeneracyjne a dzięki możliwości działania atermicznego leczenie urazów i ran można rozpocząć w ostrej fazie zmniejszając ból, obrzęk i przyspieszając gojenie.
Zalety technologii INDIBA®?
- Łącząc terapie manualne z technologią INDIBA®, w sposób znaczący i namacalny przyspieszamy proces zdrowienia. Możemy uzyskać zdecydowanie lepsze efekty z dużo krótszym czasie, niż kiedy fizjoterapeuta korzysta jedynie z terapii manualnej.
- Wykorzystując ją, możemy również pracować w stanach ostrych, co daje jej znaczącą przewagę nad każdą metodą fizjoterapii, a w przypadku np. osób, które zawodowo uprawiają sport, pozwala na szybki powrót do treningów, dzięki skróceniu czasu trwania fazy zapalnej nawet o 50 % [1].
- Połączenie technologii z terapiami manualnymi pozwala również rozszerzać zakres terapii na schorzenia nie tylko z zakresu fizjoterapii, ale również różnego rodzaju problemów wewnętrznych.
- Wyraźne działanie przeciwbólowe, odczuwalne już w trakcie pierwszego zabiegu oraz działanie przeciwzapalne [2].
- Użycie technologii pozwala często zredukować środki farmakologiczne, które przyjmuje pacjent, a czasami sprawić, by ich działanie jeszcze bardziej wzmacniało proces leczenia urazów czy stanów pooperacyjnych. Pozwala też „opracowywać” dawne i świeże blizny, artrozy czy zrosty.
- Znacząco przyspiesza procesy regeneracji, zwłaszcza kiedy zabiegi są wykonywane regularnie
- Można jej użyć na dowolne miejsce ciała i rozpocząć cykl zabiegów na każdym etapie choroby, zarówno bezpośrednio po urazie, w stanie ostrym, jak i w stanach przewlekłych
- Pacjent w trakcie zabiegu odczuwa przyjemne ciepło lub nie odczuwa nic, w zależności jaki jest cel działania.
Przykładowe, skuteczne możliwości zastosowania INDIBA®:
- Bóle krzyża, bioder
- Bóle karku
- Zapalenie kaletki
- Zapalenie torebki stawowej
- Skręcenia
- Zwichnięcia
- Naderwania mięśni
- Pęknięcia i złamania kostne
- Dysfunkcje powięzi
- Dyskopatia
- Obrzęki
- Neuralgie
- Zapalenie kości i stawów
- Stany zapalne
- Stłuczenia
- Zrosty pooperacyjne
- Blizny
- Artretyzm
- SIBO
Z zabiegu może skorzystać prawie każdy, a przeciwwskazań do niego jest naprawdę niewiele. Zabiegu nie zaleca się Paniom w ciąży, osobom cierpiącym na zakrzepowe zapalenie żył oraz tym z wszczepionym rozrusznikiem serca oraz elektronicznymi implantami, których nie da się wyłączyć podczas zabiegu.
[1] Monopolar capacitive resistive radio-frequency 448 kHz in the post surgical treatment of femoral fracture. Terranova A2, Vermiglio G1, Arena S3, Ciciò A1, di Dio S1, Vermiglio M1. Eur Med Phys. 2008; 44 (Suppl 1)(3):1-2
[2] Kumaran B, Watson T. Treatment using 448 kHz capacitive resistive monopolar radiofrequency improves pain and function in patients with osteoarthritis of the knee joint: a randomised controlled trial. Physiotherapy (2017)
INDIBA® W UROGINEKOLOGII
Technologia INDIBA wzbogaca fizjoterapię poprzez działanie regeneracyjne tkanek. Nie zastąpi fizjoterapeuty i jego pracy manualnej, ale dodany do terapii wspomoże i ułatwi zdrowienie tkanek organizmu.
Do czego stosujemy technologię INDIBA Deep Care?
- Epizjotomia blizny po pęknięciu krocza: Technologia INDIBA® może przyspieszać gojenie blizn po porodzie, przywracając komfort i elastyczność tkanek.
- Blizny po cesarskim cięciu: może redukować bolesność oraz sztywność blizny i tkanek dookoła oraz poprawić czucie w tym rejonie, jednocześnie wpływając korzystnie na jej wygląd.
- Bolesna miesiączka: łagodzi bolesność menstruacji poprzez redukcję napięcia mięśniowego i poprawę krążenia krwi, przynosząc tym samym ulgę podczas miesiączki.
- Przygotowanie do ciąży: może wpłynąć na pracę dna miednicy i brzucha, zapewniając optymalne warunki dla rozwoju ciąży.
- Endometrioza: redukuje ból i stan zapalny związany z endometriozą, pomagając pacjentkom w odzyskaniu lepszej jakości i komfortu życia.
- Rozejście mięśni prostych brzucha: wspiera detoksykację tkanek, drenaż limfatyczny i tworzenie kolagenu, umożliwiając sprawniejszą regenerację tkanek brzucha.
- Nietrzymanie moczu: poprawia funkcję mięśni dna miednicy, co skutkuje lepszą kontrolą nad pęcherzem i zmniejszeniem ryzyka nietrzymania moczu.
- Przewlekły ból sromu: Terapia łagodzi przewlekły ból sromu i znacząco poprawia jakość życia pacjentki.
- Rewitalizacja pochwy i sromu: poprawia napięcie mięśniowe i unaczynienie błony śluzowej pochwy, przyczyniając się tym samym do lepszego nawodnienia i uelastycznienia tkanek.
- Obniżenie narządów: może być stosowana w celu wzmocnienia mięśni i tkanek przy problemach z obniżeniem narządów miednicy.
- SIBO (zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego): może pomóc w stymulacji procesów regeneracyjnych w jelitach, redukując tym samym objawy SIBO.
- Nawracające infekcje intymne: Terapia przywraca odpowiednią fizjologię komórki i optymalizuje aktywność tkankową.
- Przygotowanie do IN VITRO: może poprawić pracę dna miednicy i brzucha, co może wpłynąć na powodzenie procedury IN VITRO.
- Wspomaganie leczenia niepłodności: może poprawić pracę dna miednicy i brzucha, co z kolei może zwiększyć szanse na powodzenie zapłodnienia.
- Suchość pochwy: poprawia unaczynienie błony śluzowej pochwy, ułatwiając jej produkcję śluzu.
- Dysfunkcje seksualne: stymuluje błony komórkowe, poprawia przepływ krwii i limfy i zmniejsza napięcie tkanek, co ostatecznie przekłada się na redukcję bólu i dyskomfortu występującego podczas stosunku.
- Pęcherz nadreaktywny: pomaga w redukcji objawów pęcherza nadreaktywnego, poprawiając kontrolę nad mikcją i zmniejszając ryzyko nietrzymania moczu.
- Rewitalizacja w okresie menopauzalnym: poprawia zdrowie intymne kobiet w okresie menopauzalnym, przywracając komfort i elastyczność tkanek.
- Nietrzymanie gazów/stolca: poprawia pracę dna miednicy, co skutkuje lepszą kontrolą nad wydalaniem gazów i stolca.
- Hemoroidy: może być stosowana do łagodzenia objawów hemoroidów poprzez redukcję bólu.
Jak wygląda zabieg?
Do terapii używamy specjalnych kremów (powierzchniowego/intymnego lub sterylnego na otwarte rany) oraz aparatu z zestawem elektrod dobieranych w zależności od powierzchni terapii. Masując elektrodami pacjent/ka czuje ciepło o różnym natężeniu (lub nie), a w trakcie terapii możemy stosować terapię manualną oraz ćwiczenia.
Terapia z użyciem sprzętu INDIBA® musi być poprzedzona wizytą diagnostyczną, kwalifikującą do zabiegów.
INDIBA® W MEDYCYNIE ESTETYCZNEJ
Zastosowanie w fizjoestetyce opiera się na zdolności do stymulacji procesów regeneracyjnych komórek, poprawy mikrokrążenia krwi i limfy oraz zwiększenia produkcji kolagenu
Działanie zabiegu INDIBA® na twarz
Zabieg zastosowany na obszar twarzy wykazuje szereg korzystnych właściwości, takich jak:
- głęboka regeneracja skóry właściwej;
- podkreślenie konturów twarzy;
- redukcja zmarszczek oraz linii mimicznych;
- poprawa napięcia skóry – widoczne ujędrnienie i nawilżenie skóry;
- zwiększenie metabolizmu komórkowego;
- poprawa ukrwienia i dotlenienia tkanek;
- odprowadzanie płynów – redukcja obrzęków i cieni pod oczami.
INDIBA w trybie biostymulacji (bazująca na chłodnym odczuciu) jest wykorzystywana również do leczenia trądziku i problemów skórnych. Pomaga w redukcji stanów zapalnych, przyspiesza gojenie się cery oraz poprawia jej kondycję.
Działanie zabiegu INDIBA® na ciało
Zabieg można wykorzystać również w celu ujędrnienia różnych partii ciała, takich jak:
- szyja i dekolt – napinanie i ujędrnienie skóry, redukcja zmarszczek i poprawa jej unaczynienia;
- ramiona – napinanie skóry, redukcja zlokalizowanej tkanki tłuszczowej i remodelowanie konturów;
- brzuch – redukcja zlokalizowanej tkanki tłuszczowej, poprawa napięcia skóry;
- plecy – napinanie skóry i redukcja zlokalizowanej tkanki tłuszczowej;
- pośladki – napinanie skóry i redukcja zlokalizowanej tkanki tłuszczowej;
- uda – zmniejszenie obrzęku, napięcie skóry oraz redukcja zlokalizowanej tkanki tłuszczowej i zwłóknień, działanie antycelulitowe.
Poprzez zastosowanie hiperaktywacji podczas zabiegu dochodzi do takich zjawisk jak:
- zwiększenie metabolizmu komórkowego;
- poprawa ukrwienia tkanek;
- detoksykacja tkanek, odprowadzenie toksyn;
- stymulacja tkanek do normalizacji ich struktury, zmniejszając zwłóknienia i aktywując endogenne mechanizmy regeneracji komórek;
- stymulacja lipolizy.